26 marzec 2024

zdjęcie: Kolejna oszukana osoba. Tym razem mężczyzna podając BLIK stracił z konta ponad 500 złotych / fot. KPP w Sławnie
Niestety pomimo wielu komunikatów, na terenie naszego powiatu wciąż odnotowywane są próby tego rodzaju przestępstw. Oszuści włamują się na konta na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich znajomych. Następnie poprzez komunikator messenger wysyłają informacje do ich znajomych z prośbą o pilną pożyczkę. W ten sposób - metoda na BLIK-a wyłudzają pieniądze. W taki właśnie sposób mieszkaniec powiatu sławieńskiego stracił ponad 500 złotych.

Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki. Tym razem przekonał się o tym mieszkaniec naszego powiatu, który została oszukany. Podał kody BLIK i w ten sposób stracił z konta kwotę ponad 500 złotych.

Bądźmy ostrożni!

P o otrzymaniu takiej prośby bezpiecznie będzie zadzwonić do naszego znajomego pod numer telefonu, który mamy zapisany do niego od lat i zweryfikować prośbę o pożyczkę. Z anim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Prośby oszustów są różne - na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.