reklama
kategoria: Kraj
22 październik 2023

Wojciech Orliński laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz"

zdjęcie: Wojciech Orliński laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej
fot. PAP
Autor książki "Kopernik. Rewolucje" Wojciech Orliński został w tym roku laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz", zainicjowanej przez samorząd Rybnika. Konkurs docenia wydane w ub. roku biografie; do tegorocznej edycji zgłoszono 40 pozycji.
REKLAMA

Wręczenie nagrody "Juliusz" – już po raz ósmy – było w sobotę jednym z wydarzeń trwających w październiku 54. Rybnickich Dni Literatury. Na ich program składają się spektakle, koncerty, wystawy, prezentacje literackie, warsztaty i spotkania autorskie. Doroczne Dni należą do najstarszych w Polsce organizowanych nieprzerwanie wydarzeń poświęconych literaturze.

W tym roku nominację do nagrody "Juliusz" uzyskały książki: "Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki" Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej, "Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, "Sygnał w zenicie" Krzysztofa Siwczyka, "Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska" Rusłana Szoszyna oraz "Trzy tłumaczki" Krzysztofa Umińskiego.

Jak wyjaśniała podczas sobotniego wieczoru w Teatrze Ziemi Rybnickiej członkini jury Agata Passent, jury ujęło podejście Orlińskiego do bohatera, który nie pozostawił po sobie wielu materiałów, z perspektywy fascynata nauk ścisłych, który stał się w nim trochę belfrem, a trochę pisarzem.

Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz" to wyróżnienie ustanowione przez Prezydenta Rybnika. W trzech pierwszych edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, wyłonione spośród publikacji literackich danego roku. Od 2019 r. nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Zgodnie z regulaminem nagrody, zwyciężyć może tylko jedna książka, za którą jej autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Decydując o nagradzaniu biografii, pomysłodawcy samorządowej nagrody argumentowali, iż ten gatunek nie miał wcześniej w Polsce swojego wyróżnienia, a jednocześnie jest to forma literacka, po którą chętnie sięgają czytelnicy.

W sobotę wręczono również nagrodę za Herstorię 2023. Na ten towarzyszący nagrodzie "Juliusz" konkurs wpłynęło ponad 100 zgłoszeń prezentujących historie kobiet. W tym roku zwyciężyła historia architektki "Diana Reiter. Waszti buduje domy aniołom". Autorka Barbara Szwedowska otrzymała nagrodę finansową wartości 3 tys. zł.

Kapitułę konkursu w tym roku tworzyli: Anna Cieplak, Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek (przewodniczący) oraz Jan Baron (sekretarz).

Dotychczas tryumfowały książki: "Kobro. Skok w przestrzeń" autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016), "Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia" Moniki Muskały (2017), "Dar meneli" Roberta Rybickiego (2018), "Ota Pavel. Pod powierzchnią" Aleksandra Kaczorowskiego (2019), "Jaremianka. Biografia" Agnieszki Daukszy (2020), "Nasza pani z Ravensbrück" Marty Grzywacz, oraz w ub. roku "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" Artura Domosławskiego.

W ramach tegorocznych Rybnickich Dni Literatury zaplanowano w sumie 23 wydarzenia – kilkanaście spotkań autorskich i warsztatów literackich, kilka wydarzeń muzycznych oraz spektakli teatralnych. Tegoroczne wydarzenie koncentrowało się na potrzebach zgłaszanych przez młodzież, dla której m.in. zorganizowano warsztaty kreatywnego pisania. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mab/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sławno
2.4°C
wschód słońca: 08:02
zachód słońca: 16:02
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sławnie